Zvolte jazyk: CS EN

Zvolte měnu: CZK EUR USD AUD

Přihlášení Registrace

Povrchové úpravy

Worldwide shipping Váš košík je prázdný Menu

Povrchové úpravy

Povrchové úpravy

Na většinu našich výrobků aplikujeme různé povrchové úpravy podle povahy výrobku.

  1. Pískování
  2. Eloxování
  3. Černění oceli
  4. Tepelné zušlechtění

Pískování

Při požadavku na matný povrch např. u těl zbraní nebo větších viditelných dílů používáme předúpravu povrchu pískováním syntetickým korundem. Povrch je poté matný a o trochu lépe přijímá vrstvu eloxu. Výhoda pískování je ve výsledném matném povrchu a odstranění většiny stop po CNC obrábění. Nevýhodou pískování je výrazné ztmavení barevných odstínů, proto používáme pouze černý a šedý odstín eloxu. Ostatní barvy jsou na pískovaném povrchu velmi matné, nejsou vůbec pěkné a nesouhlasí barevný odstín drobných doplňků zbraně. Po eloxování ještě opatříme povrch konzervačním olejem který povrch pěkně sjednotí a po několika dnech se odpaří. Povrch je sametově matný a ucelený.

Povrchové úpravy hliníku - eloxovani

Pro výrobu duralových dílů používáme letecký dural EN AW 7075 a dural EN AW 2007, jejichž vlastnosti jsou napsány zde. Oba duraly jsou velmi pevné, ale snadno podléhají korozi. Proto je nutné jejich povrch chránit. Vzhledem k vysoké přesnosti součástek a nutnosti neměnit rozměry výrobku povrchovou úpravou používáme ochranné eloxování. Podle výrobce těchto duralů je jejich povrch neeloxovatelný. Vzhledem k vysoké tvrdosti duralů jejich povrch velmi špatně přijímá vrstvu eloxu, ale po vhodné technologické předúpravě jsme ho dokázali eloxovat velmi tenkou vrstvou eloxu. 

Pochopitelně nelze ovlivnit přirozené vlastnosti a chemické složení těchto tvrdých duralů a ve vyjímečných případech mohou být na povrchu drobné mapky nebo se může mírně lišit barevný odstín. Všechny výrobky po povrchové úpravě kontrolujeme a případné poškozené kusy vyřazujeme

Eloxovaný díl je nutné uchytit pomocí titanové pružiny na tzv. stromeček a ponořit do několika horkých lázní. Proto může být na povrchu minimální stopa po uchycení. Před samotným obarvením povrchu je potřeba materiál odmastit tzv. mořením. To je další problém u materiálu EN AW 7075, který obsahuje Zinek, který extrémně nesnáší mořící přípravky a po namočení povrch začíná ihned ubývat, prostě se začne hned rozpouštět. Aby se neměnily rozměry výrobku je nutná obrovská zkušenost a um obsluhy eloxovacího provozu a chránit citlivé rozměry, např. otvory pro ložiska v mechaboxu.

Eleoxovaný dural je pololesklý a mírně odolný proti otěru.

Černění oceli

Ocelí používáme nekolik druhů, nejčastěji se jedná o ocel 12 050 (1.0503), 14 260 (pružinová ocel 56SiCr7) a 19 313 (1.2842), jejich vlastnosti jsou napsány zde. Ocel stejně tak jako dural velmi rychle podléhá korozi a proto je nutné jejich povrch chránit.

Tepelné zušlechtění

Podle charakteru vyráběného díly provádíme tepelné zušlechťování, tedy vytvrzování povrchu. Nejčastěji se jedná o kalení ve vakuu (ocel 12 050 a 19 313) a indukční kalení (ocel 14 260 - pro hřebeny pístů). Po kalení následuje chemické černění, základní povrchová úprava oceli proti korozi. Další velmi oblíbenou povrchovou úpravou je Teniferace, tedy speciální povrchová úprava v kombinaci kalení a černění extrémně odolné proti slané vodě, tuto povrchovou úpravu používáme např. pro KeyMode matice, které jsou vystaveny působení nepřízni počasí.