Zvolte jazyk: CS EN

Zvolte měnu: CZK EUR

Přihlášení Registrace

Samopal vz. 58 - ARES

Worldwide shipping Váš košík je prázdný Menu

Aktuality

Samopal vz. 58 - ARES

03. 04. 2015

Jako první v ČR máme k dispozici airsoftový "samopal" vz.58 od výrobce ARES z Hong Kongu pod označením SA VZ.58 SPORTER Cal. 5.56X45. Zbraň je licencovaná od firmy Czech Small Arms.

Kapitoly článku

 1. Popis vnějších částí zbraně
 2. Střelecké vlastnosti
 3. Používání zbraně
 4. Popis vnitřních dílů
 5. Upgrade a konverzní díly
 6. Díly, které budeme vyrábět pro tuto zbraň
 7. Známé problémy se zbraní
 8. Závěrečné zhodnocení
 9. Fotogalerie
 • Článek neustále doplňujeme !!
 • Připravujeme spoustu upgrade dílů pro VZ58 !!!

Popis vnějších částí zbraně

První dojem je fakt parádní, ve firmě se ze zbraně všem postavil. V pevné papírové krabici od vajec najdeme zbraň, zásobník, výtěrák, historickou ládovačku na kuličky a návod (který je naskenovaný dole pod článkem).

Zbraň působní velmi solidně a hmotnost "kovu" dává zbrani jistou míru reálnosti. Na zbrani jsou proti originálu drobné konstrukční změny kvůli snažší výrobě.

Při bližším zkoumání nás zaujalo z výroby vyosené přední mířidlo (nosič mušky). Bohužel oproti originální zbrani je nosič mušky zajištěn pouze jedním nastavovacím šroubem (červíkem - majitelé zbraní AK si jistě vzpomenou) bez absence kolíků a drážek jako u reálné předlohy. Na což navazuje další konstrukční změna vnější hlavně, která je z několika částí, pravděpodobně z důvodu možnosti přestavby na kratší zbraň.

Předpažbí je z matného černého plastu, ale plastově nepůsobí. Pravděpodobně půjde nahradit originálním dřevotřískovým - pouze po drobné úpravě těla. Horní část předpažbí se vytahuje stejně jako originální. Pro přístup ke spodní části je potřeba vysunout plynový násadec.

Plynový násadec je k vnější hlavni upevněn podobně jako nosič mušky, ale s rozdílem, že šroub je z vnitřní strany aby nebyl vidět a je masivnější. Povolením tohoto šrouby vysuneme druhou část vnější hlavně (toto řešení kouskování vnější hlavně připomíná velmi staré zbraně Marui). Díky použitému šroubu nelze použít imitace plynového pístu.

Zásobník je "kovový" oproti plechovému originálu vyroben z oceli. Horní část zásobníku není pevně spojena s tělem zásobníku a dochází k výraznému vaklu, kvůli použití šroubového spoje. Zde bude potřeba zásobník dobastlit tak, aby se vakl odstranil. Zásobník je tlačný na 160 kuliček. Nabíjení za pomoci rychloplničky, ale ke konci jde nabíjet už docela špatně.

Vnější hlaveň je skládaná z několika částí, což pro bojové podmínky není zcela ideální. Výhodou je možnost změny délky vnitřní hlavně, případě použitím redukce nasadit imitaci tlumiče. Na konci hlavně je pravotočivý závit M14. Vnější hlaveň je v místě upevnění do těla výrazně zeslabena, což se nám moc nelíbí.

Pažbička připomíná výrobek od firmy Fab Defence upravená pro použití eletrického motoru. Oproti originálu je pažbička plastová ,výrazně masivnější. Pažbička se drží relativně dobře a problém nebudou mít ani lidé s medvědí tlapou. Při pohledu zespoda zbraně je přes velké otvory vidět motor, což nepovažuji za nejšťastnější řešení kvůli znečištění prachem a blátem. Uložení motoru je ve stejném stylu jako u zbraní M4. Tedy bez klece.

Závěr (nosič závorníku) je kovový a proti originálu prodloužený. Nosič závorníku lze natáhnout cca 50mm a pokud je stisknuto tlačítko záchytu závěru tak nosič závorníku zastaven v zadní poloze pro nastavení přítlaku. Pro odblokování stačí nosič závorníku zatáhnout dozadu čímž dojde k uvolnění.

Kryt závěru je oproti plechovému originálu kompletně odlitý ze zinku a z konstrukčních důvodů je i držák krytu upraven. Vzhledem k rozsáhlým konstrukčním úpravám airsoftové zbraně s vysokou pravděpodobností nepůjde použít žádný kryt závěru určený pro ostré zbraně. Bude tedy potřeba vyvinout nový díl s RIS lištou. Pružiny, které vrací nosič závorníku jsou "propiskové" s velmi malou sílou a působí dost lagricově.

Tělo (pouzdro závěru) je odlito ze zinkové slitiny a zpracování je velmi povedené. tělo je proti originálu prodloužené. Použitý materiál vzbuzuje obavy o trvanlivost zbraně v bojových podmínkách. Tělo vykazuje drobné vzhledové odlišnosti, které nebrání používání. Jde zejména o absensi kolíků, v zadní části chybí otvor pro pero spoušťadla tzn. nemožnost použití pevné pažby, kvůli rozšířené drážce pro uchycení krytu závěru (bez úpravy) nelze použít originální sklopná pažba, ražení neodpovídá armádnímu standardu a nedává smysl (při použití munice ráže 5,56x45 by byl zásobník jiný). Použitá barva na těle není moc kvalitní a lze ji poškodit i nehtem. K barvě se váže i odstín černé. Otvor v těle pro plynový píst není v ose s otvorem na plynovém násadci. Na boku těla jsou dva otvory se závity, pravděpodobně připravené pro instalaci lišty.

Lučík je oproti originálu větší a konstrukčně přepracovaný pro použití na airsoftové zbrani. Lučík je k tělu zbraně přichycen imbusovým šroubem oproti nýtu u originální zbraně.

Spoušť vypadá stejně jako originální. Při poloze zajištěno nelze spoušť zmáčknout což v originálu lze.

Přepínač střelby funguje i vypadá stejně jako u originálu. Přepínač je stejně funkční jakou u zbraní typu M4, tedy polohu zajišťuje kulička s pružinkou.

Sklopná pažba je vyrobené z zinkového odlitku a vykazuje určité odlišnosti oproti originálu.

Zbraň hodnotíme i přes některé drobné neduhy dobře. Zbraň je za velmi příznivou cenu (158USD*) a věříme, že je velmi dobrou volbou pro většinu nadšenců AČR.

Veškeré součástky vnější součástky zbraně jsou sice z "kovu" ale nejsou magnetické, což napovídá použitou slitinu hliníku nebo zinku odstříknutou do formy. Technologie vstřikování zinku nebo hliníku umožňuje produkovat vysoké množství relativně složitých součástek bez dodatečného obrábění, ale nevýhodou je velmi nízká pevnost a odolnost proti prasknutí zejména u tenkostěnných dílů.

*cena je ze zahraničních eshopů z výprodeje, bez DPH, cla a homologace. V českých eshopech je cena samozřejmě o tyto poplatky vyšší a doporučujeme nákup u českých prodejců.

Střelecké vlastnosti

Výrobce doporučuje používat akumulátory LiPol 11,1V. Konektor je ve zbrani Tamiya malý, což je na dnešní velmi slabé. My jsme museli kvůli konektoru použít akumulátor NiMh 9,6V, ale i tak nás střelecký výkon zbraně velmi překvapil. Už podle zvuku je úsťová rychlost na neupgradovanou zbraň v základu velmi slušná. 

Průměrná úsťová rychlost zbraně je 128m/s což je na základ opravdu super! Překvapil nás i relativně malý rozptyl kuliček a dostřel.

                 
     
     
     
     

 

Používání zbraně

Výměna akumulátoru - při výměně akumulátoru je potřeba sundat, horní část nadpažbí, povoloit šroub v plynovém násadci, vysunout násadec i s přední částí hlavně, vyjmout spodní část předpažbí, zasunout akumulátor, a celý postup opakovat obráceně.

Nasazování zásobníku - jde trochu hůř, ale stačí si to párkrát vyzkoušet a jde bez problémů. Komfortní jako u M4 to ale není.

Rozborka

Popis vnitřních dílů

Tato zbraň je složena z převážné části z atypických dílů a součástek.

Mechabox je vyrobený ze zinkové slitiny a tvarově vzdáleně připomíná mechabox verze III. Mechabox umožňuje rychlou výměnu pružiny, ale až po vyjmutí z těla zbraně. V mechaboxu jsou použité dva druhy ložisek. Na motorovém kole je kuličkové ložisko pro snížení odporu a na středovém a pístovém kole jsou kluzné ložiska kvůli výdrži. Ložiska v mechaboxu mají průměr 9mm. Vnitřek mechaboxu doslova plave ve vazelíně. Horní část mechaboxu je spojena ocelovým plechem, což nepovažujeme za nejštastnější řešení, neboť plech nedolíhá úplně přesně a svévolně se posunuje, což lze jednoduše vyřešit. Vzhledem k použitém umateriálu a síle namáhaných stěn bude zřejmě potřeba vyměnit mechabox za CNC.

Tryska atypická délky, z plastu. Bez těsnícího o kroužku.

Hlava válce atypická, plastová, neodpovídá žádným rozměrům co máme výkresy na M14, P90 apod. Trubička trysky není součástí hlavy válce a je jen nalisovaná. To vzbuzuje obavy aby se trubička nerozlisovala a nezpůsobila destrukci (ještě v kombinaci s použitým materiálem hlavy válce) vnitřních dílů. Hlava má jen jeden těsnící kroužek.

Válec je plný chromovaný. Již teď po několikaset ranách bylo vidět, že chrom je opravdu jen na dekoraci.

Hlava pístu běžná hlava pístu, žádná velká paráda, ale funguje dobře. Bez axiláního kuličkového ložiska. Evidentně kopie hlavy pístu Guarder.

Píst je s ocelovým (lisovaný prášek jako většina čínských pístů) hřebenem. Životnost pístu bude pravděpodobně vysoká na základní pružině.

Pružina pravděpodobně M130. 

Vodič pružiny je plastový, bez axiálního kuličkového ložiska. Vodič je po instalaci do zbraně zajištěn velkým šroubem, který zabraňuje nechtěnému vykřivení.

Ramínko podavače je atypické, z na ohyb odolného plastu.

Ozubená kola běžná čínská kola pod označením XYZ. Na pístovém kole je od výroby zpožďovací vačka.

Ložiska jsou průměru 9mm s osazením, na motorovém kole je kuličkové ložisko a na středovém a pístovém kole je kluzné.

Kulisa přepínače připomíná kulisu M4, resp. systém přepínání je na stejném principu akorát zde je kulisa kratší.

Spoušťové kontakty tady nevím jestli mám napsat že dobrý nebo blbý. Destička je plná elektroniky a nevím jestli je dostupná náhradní. Možná by nebylo od věci elektroniku zalakovat (nepohyblivé části) nebo jinak ochránit před olejem a vlhkostí. Žádný člunek spouště ani vyhazovač člunku není, což je na jednu dobře, protože odpadnou mechanické problémy těchto součástek, ale všechny tyto součástky supluje elektronika.

Kabely jsou běžné čínské, někdy mylně uváděné jako stříbrné i když mají stříbrnou barvu s malým Tamiya konektorem. Ve zbrani není žádná pojistka.

Hop Up komora je velice atypická, plastová, velmi odlehčená s regulací přímo na váleček. Kosa si prostě zaslouží pořádnou CNC hop up komoru.

Motor je základní krátký, bez neodymových magnetů. V pažbičce se usazen přímo bez klece, stejně jako u M4.

Vnitřní hlaveň - POZOR od výroby byla hlaveň zevnitř opravdu strašně špinavá, doporučujeme ihned vyčistit.

Upgrade a konverzní díly

Na základě poznatků, které jsme nasbírali při testování zbraně doporučujeme vyměnit několik dílů a provést některé zákroky.

Do zbraně se nebude instalovat silnější pružina než základní

 1. Zbraň rozebrat a zbavit se značného množství vazelíny, mohlo by dojít k zatečení do elektroniky zbraně. Doporučujeme namazat kola kvalitní vazelínou. Dále je vhoné zbavit vazelíny i veškeré plastové díly zejména píst a ramínko. Vazelína degraduje většinu běžných plastů.
 2. Neškodilo by přepodložkovat kola, mají docela vakl.
 3. Dotažení vnější hlavně (případně zalepení závitů viz. výše) a seřízení nosiče mušky.

Do zbraně se bude instalovat pružina M130 - M150

 1. Doporučujeme provést všechny body z předchozího odstavce.
 2. Vyměnit motorek za silnější s neodymovými magnety.
 3. Vyměnit kabeláž s větším průřezem a použít jiné konektory.
 4. Vyměnit kola za zátěžová.
 5. Vyměnit vzduchotechniku.
 6. Přetěsnit Hop Up gumičku, případně vyměnit za jinou.
 7. Vyměnit pružinu.
 8. Pro přesnější střelbu vyměnit hlaveň.
 9. Výměna mechaboxu za CNC - vzhledem k použitému materiálu původního mechaboxu je otázkou času kdy praskne na silnější pružině.

Do zbraně se bude instalovat pružina M150 a silnější

 1. Provést všechny předcházející kroky + 100% vyměnit mechabox za CNC.
 2. Vyměnit Hop Up komoru.
 3. Použít kvalitní píst s ocelovými zuby, který dlouhodobě vydrží i velmi silnou pružinu.

Díly které budeme vyrábět pro tuto zbraň

Jelikož je zbraň vyráběná pro levnou masovou výrobu je zapotřebí některé vnější a zejména vnitřní díly vyměnit (pokud chcete zbraň používat jako KOSU). Konstruktér tuto zbraň řeší prioritně, v případě dotazů jej kontaktujte na designer@retroarms.com.

Vnější díly
 

Vnitřní díly

Známé problémy se zbraní a jejich řešení

Kývání nosiče mušky - zalepit všechny závity, které drží vnější hlaveň v jednom celku, nechat zaschnout, vyrovnat nosič mušky a zalepit nosič mušky. Poté jde nosič mušky sundat jen nahřátím.

Kývání zásobníku - odšroubovat horní část, co zapadá do zbraně, vypodložit papírem nebo omotat páskou a utáhnout.

Při vysunutí zásobníku vypadávají kuličky - v zásobníkové šachtě udělat dremelkou drážku a prorazit malou drážku do stěny, odstranit otřepy a vložit gumičku (toto řešení je už dost velký bastl - nedoporučujeme) nebo nahradit Hop Up komoru naší CNC, která již opatření proti vypadávání kuliček má.

 

Závěrečné zhodnocení

Zbraň je na poměr cena výkon opravdu výborná. Má sice svoje drobné vzhledové a konstrukční mouchy a několik věcí bude potřeba vyměnit, ale pro běžné uživatele je to velmi dobrá zbraň.

Pro hardcore military uživatele bude zřejmě znehodnocenka lepší volbou.

 

Fotogalerie

Zpět na novinky