Zvolte jazyk: CZ EN

Zvolte měnu: CZK EUR USD

Přihlášení Registrace

Ramínka podavače a jejich rozdíly

Worldwide shipping Váš košík je prázdný Menu

Aktuality

Ramínka podavače a jejich rozdíly

15. 09. 2018

Ramínko podavače je velmi opomíjený díl, který zásadně ovlivňuje správné fungování airsoftové zbraně (podávání střeliva, nabíjení, výkon a použitou vzduchovou trysku). Často se setkáváme s případem, kdy uživatel nového CNC mechaboxu s nakoupenou hromadou vnitřních dílů od různých výrobců není schopen mechabox rozchodit tak jak by si představoval. Bohužel, díky neznalosti a nezkušenosti dává za vinu tohoto problému právě mechaboxu. Jenže všechno je jinak a za mnoho problémů může mimo jiné i ramínko podavače (kromě tvaru trysky, použité Hop Up gumičky, hlavně, Hop Up komory).

V podstatě všichni výrobci dílů (kromě nás v RetroArms), nebo výrobci celých zbraní používají pro výrobu ramínka podavače metodu vstřikování plastu do kovové formy. To je ekonomicky velmi atraktivní, ale vzhledem k naprosto nevhodnému tvaru ramínka podavače jsou tyto výlisky různě pokřivené a deformované, což má za výsledek nepředpokladatelné výsledky střelby po sestavení zbraně. 

Na následujících fotkách chceme ukázat, proč je u některé zbraně potřeba použít delší trysku a u některé kratší, byť jsou třeba stejné. Pro představu jsme přiměřili ramínka podavače přes broušenou ocelovou kostičku.

Foto č.1 - Ramínko podavače od čínského výrobce, přední část je deformovaná. Tryska bude v nepředvídatelné pozici.

retroarms-srovnani-raminka-podavace-4

Foto č. 2 - Ramínko podavače od "značkového" výrobce, přední část je ohnutá, tudíž bude tryska víc posunutá do komory, zde hrozí riziko, že nebude podávat střelivo, nebo se bude dusit. Při použití takového ramínka je potřeba použít kratší trysku, ale v tom případě, může klesnout výkon zbraně.

retroarms-srovnani-raminka-podavace-1

Foto č. 3 - Ramínko podavače od "značkového" výrobce, přední část je ohnutá, tudíž bude tryska víc posunutá do komory, zde hrozí riziko, že nebude podávat střelivo, nebo se bude dusit. Při použití takového ramínka je potřeba použít kratší trysku, ale v tom případě, může klesnout výkon zbraně.

retroarms-srovnani-raminka-podavace-3

Foto č. 4 - Ramínko podavače od "značkového" výrobce, přední část je ohnutá obráceně než u předchozího ramínka podavače, tudíž bude tryska míň zasunutá do komory, zde hrozí riziko, že výkon zbraně bude nižší, než se předpokládalo. Bude potřeba použít delší trysku, s rizikem dušení zbraně.

retroarms-srovnani-raminka-podavace-2

Je jasně vidět, že tyto ramínka podavače mají různé tvarové deformace. Tyto deformace vznikají při chladnutí plastu, po vstříknutí plastu do kovové formy. S tím souvisí i fakt, že vstřikované ramínka podavače mají nižší odolnost proti prasknutí. Při používání těchto ramínek podavače je potřeba se víc zabývat laděním potřebné délky trysky a použité Hop Up gumičky. Bohužel nelze předpokládat správnou funkci i výkon zbraně hned na první pokus.

Dále se na trhu objevují ramínka podavače z 3D tiskárny. Je to sice dobrý nápad, ale tato technologie zatím neumožňuje výrobu takto přesných součátek. Pro názornost jsme změřili i úhel přední části ramínka podavače z 3D tisku. 

Foto č.5 - Výtisk z 3D tiskárny má stejně ohnutou přední část jako vstřikované ramínka podavače. Je nutné laborovat s délkou trysky s nejistým výsledkem.

retroarms-srovnani-raminka-podavace-5

Samozřejmě nás zajímala odolnost ramínka podavače proti zlomení. 3D tisk je založený na tažení tenkého vlákna roztaveného plastu, takže nelze předpokládat dlouhou životnost, ale tak špatnou kvalitu jsme ani nepředpokládali, ke zlomení došlo prakticky hned.

Video zlomení ramínka podavače vyrobeného 3D tiskem.

K výrobkům z 3D tisku lze dodat to, že nejsou určeny pro tak mechanicky namáhané díly, ale slouží pouze jako model pro představu tvaru nebo orientační funkci. Rozhodně nedoporučujeme do zbraně dávat ramínka podavače z 3D tisku. Vyjímku tvoří výroba naprostých atypů např. do odstřelovaček, kde nejsou ramínka tak namáhané jako ve Full Auto AEG zbraních.

A protože jsme chtěli zkusit i vyrobit i ramínko podavače z hliníku, tak jsme jej vyrobili a testovali. Pro tento typ výrobků není hliník ani dural vhodným materiálem. Ramínko podavače musí být plastové, kvůli své ohybnosti. Přece jen pístové kolo za ramínko podavače dost tahá a živostnost hliníkového ramínka není moc dlouhá !ani při použití kvalitního duralu). Hliníkové ramínko podavače do mechaboxu opravdu nedávejte.

Foto č.6 - Testovací CNC ramínko podavače z leteckého duralu naší výroby. Toto ramínko nebudeme vyrábět ani na zakázku.

cnc-aluminum-tappet-platte-retroarms

Jak vyřešit problém s ramínkem podavače?

V RetroArms vyrábíme díly tak, aby měli smysl a řešily nějaký problém. Proto jsme vyrobily ramínko podavače tak aby bylo rovné, odolné a mělo extrémní životnost. Ramínko podavače vyrábíme přesným CNC frézováním z materiálu POM. Proto můžeme říct, že je to nejlepší ramínko podavače, které lze pořídit

Foto č. 7 - Přední strana ramínka podavače je absolutně rovná. Není potřeba ladit délku trysky a funkce zbraně bude bez problémů.

retroarms-srovnani-raminka-podavace-6

Video jako důkaz odolnosti materiálu proti zlomení. Ve zbrani má CNC ramínko podavače velmi dlouhou životnost

Jaké jsou vzdálenosti trysky při použití různých ramínek podavače ?

Vybrali jsme několik různých ramínek podavače a změřili speciálním měřidlem vzdálenost od začátku trysky po přední stěnu mechaboxu. Rozdíly jsou jasně vidět, a to je jeden z důvodů, proč může být u stejných druhů zbraní jako např. AR15 výsledný výkon, spolehlivost a funkčnost zbraně při používání různých značek vnitřních dílů různý. V podstatě lze říct, že žádné, kromě námi vyráběných CNC ramínek podavače nebude stejné.

Pro měření jsme samozřejmě použily ramínka podavače pro V2 různých výrobců a stejnou trysku.

Foto č.8 - Vzorek ramínka podavače 1, vzdálenost 16,71mm.

rozdil-raminko-podavace-1

Foto č.9 - Vzorek ramínka podavače 2, vzdálenost 15,47mm.

rozdil-raminko-podavace-2

Foto č.10 - Vzorek ramínka podavače 3, vzdálenost 15,65mm.

rozdil-raminko-podavace-4

Jak jsme si na začátku článku ukázali různé úhly přední části rámínka podavače, toto jsou výsledky měření s tryskou. Z toho vyplívá, že i ramínko podavače výrazně ovlivňuje výkon, spolehlivost a funkčnost airsoftové zbraně. Výsledek v našem testu je tedy hodnota 16,71mm (nejvyšší hodnota) - 15,47mm (nejnižší hodnota) vychází rozdíl 1,24mm ! Takže teoreticky lze říct, že pro zbraň AR15 musíme použít vyzkoušet rozsah délky trysky v rozmezí cca 1,5mm, např. od 20,2mm do 21,7mm. K tomu můžeme přičíst i různé tvary trysek, různé tvary a rozměr Hop Up gumiček, odskočení mechaboxu při výstřelu a další faktory, které ovlivňují střelecké vlastnosti zbraně. Tímto zároveň odpovídáme na otázku, proč máme tak velkou řadu rozměrů trysek.

Určitě si přečtěte náš další článek o různých rozměrech vnitřních dílů mechaboxu.

Zpět na novinky